Základní škola v Mezimostí

„Cílem vzdělávání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost“.

Aktuální informace / Novinky

RideWheel Besip show na kolech

V pondělí 3. června 2024 se na hřišti naší školy konala sportovní akce – show na kolech. Odvážný kaskadér předvedl neuvěřitelné skoky a triky, které doslova vyrazily dech. Ale nebylo to jen o zážitcích plných adrenalinu. Tato akce také zdůraznila význam bezpečnosti na kole a povzbudila děti k bezpečnému ježdění. Děti se dozvěděly o správném používání cyklistických značek a pravidel silničního provozu. Akce přinesla nejen radost a zábavu, ale také přispěla k vytvoření bezpečnějšího prostředí pro cyklisty v naší komunitě. Takové události jsou skvělým způsobem, jak spojit zábavu s vzděláváním a podpořit zdravý životní styl.

Mgr. Monika Koutenská, garant akce

Školní výlet 7. třídy

Ve čtvrtek 23. 5. 2024 jsme se se 7. třídou vydali na školní výlet do Českých Budějovic. Navštívili jsme Fun Space Arénu, kde si děti vyzkoušely laser game, únikovou hru či další menší hry v herně (air hokej, stolní fotbal, kulečník a mnoho dalšího). Věříme, že si to všichni užili a pořádně se „vyblbli“. Následoval rozchod po Lannově třídě a odjezd zpět do Veselí nad Lužnicí.

Monika Koutenská, Markéta Doležalová

Krajské kolo POKOS

Dne 4.6. se uskutečnilo krajské kolo branné soutěže POKOS (Příprava občanů k obraně státu) pod záštitou Armády ČR. Soutěže se zúčastnilo i družstvo z naší školy, které zvítězilo v oblastním kole v Soběslavi. V areálu českobudějovického výstaviště bylo vytvořeno 18 stanovišť pro 18 týmů z celých jižních Čech. Ty si porovnaly síly např. ve střelbě ze vzduchovky, v poskytnutí první pomoci a transportu raněného, v silových disciplínách (kliky, dřepy, sklapovačky), v šikovnosti (jízda na raftu, uzlování, hod granátem na cíl i do dálky, práce s buzolou a mapou), ale také ve znalostech o naší válečné historii a o Armádě ČR. Přes všechnu snahu i odhodlání náš tým obsadil 15. místo, ale do dalších let jsme opět o něco zkušenější a věřím, že budeme zase o kousek lepší.

Mgr. Filip Heyduk, garant akce

Člobrďo turnaj ve školní družině

Ve středu 29.5. se ve školní družině uskutečnil již tradiční turnaj v deskové hře Člověče nezlob se. Turnaji předcházelo pilné trénování v jednotlivých odděleních . Soutěž se uskutečnila ve venkovní učebně na zahradě školy. Všichni nehrající žáci nadšeně fandili a prožívali neúspěch i štěstí hráčů. Finále bylo napínavé téměř jako naše mistrovství světa v hokeji. Provázely ho silné emoce radosti i napětí. Vítězem byli na konec všichni účastníci turnaje, i když 1. Místo vyhrál Jakub Švehla, 2. Tomáš Vránek a 3. Marek Volavý. Ocenění si zasloužili všichni, i když největší odměnou bylo společně strávené zábavné odpoledne.

Vychovatelky ze školní družiny

McDonald´s cup

Ve čtvrtek 9. 5. 2024 se v Táboře na Viktorce konalo okresní kolo fotbalového turnaje McDonald´s Cup. Naši žáci z páté třídy se tohoto turnaje také zúčastnili. Celkově obsadili 25. – 27. místo. Jsme rádi, že se naše škola zúčastnila a žáci si mohli zasoutěžit s ostatními školami. Jmenovitě se turnaje zúčastnili: Václav Dvořák, Filip Samec, Jaromír Opava, Daniel Volavý, Jakub Novák, Adam Svoboda, Jan Mládek, Tomáš Dvořák, Daniel Štefko a Josef Zeman.

Mgr. Monika Koutenská, garant akce

Branná soutěž - POKOS

Dne 17.5. proběhl již 7. ročník branné soutěže POKOS (Příprava občanů k obraně státu), kterou zaštiťuje Armáda ČR. Oblastního kola této soutěže konané v Soběslavi se zúčastnily i 3 družstva z naší školy. Týmy poměřily v nepříjemných deštivých podmínkách síly například v hodu granátem na cíl, střelbě ze vzduchovky, jízdě na raftu, poskytnutí první pomoci, v běhu, plazení po zemi, orientaci na mapě či silových dovednostech. K naší radosti naše týmy obsadily 1. i 2. místo, takže vítězný tým nás bude reprezentovat i na krajském kole v Českých Budějovicích. Gratulujeme !!!

Mgr. Filip Heyduk, garant akce

Zahradníkův rok - charitativní akce pro Rolničku

Dne 9. 5. 2024 se konala od 16:00 do 17:30 hodin školní charitativní akce „Zahradníkův rok“ na zahradě Základní školy Čs. armády 210 ve Veselí nad Lužnicí.

Program akce:
Prodej sazenic kulturních i okrasných rostlin, které žáci sami vypěstovali, prodej microgreens a drobných zahradnických potřeb.
Od 16:30 proběhl pro veřejnost kulturní program, kde vystoupili vybraní žáci. Zahráli pohádku „O řepě“, zazpívali a zahráli na flétnu, zatančili a zacvičili jógu, vše s tematickým zaměřením pro daný program. V prostoru zahrady byla umístěna galerie obrázků žáků.

Pro zájemce byla připravena tvořivá dílna, digidílna a fotokoutek. Během akce mohli návštěvníci ochutnat lehké občerstvení a také přispět vlastním drobným pohoštěním.

Děkujeme všem, kteří přišli a podpořili tuto vydařenou zahradní „párty“.
Veškerý výdělek z dobročinné akce, který činil téměř 15 tisíc korun poputuje do Diakonie Rolnička do Soběslavi.


Ing. Alena Zejdová, garant akce

 

Pálení čarodějnic

Dne 30. 4. jak už bývá každoročně zvykem se u nás i jinde ve světě slaví magický svátek, který má svůj původ až u starých Keltů, a to Pálení čarodějnic. Naši deváťáci si připravili pro týmy namíchané z žáků 1. stupně 7 různorodých stanovišť, na kterých si žáci vyzkoušeli svoji fyzickou obratnost, manuální zručnost, znalost bylinek a koření, ale také si sami vyrobili čarodějné lektvary. Odměnou za splněný úkol obdrželi vždy razítko, nápovědu k pracovnímu listu o historii tohoto svátku či drobné sladkosti. Kromě silného větru se celé dopoledne náramně povedlo a žáci v čarodějných převlecích podtrhli skvělou atmosféru celé akce.

Mgr. Filip Heyduk, garant akce

Letěli jsme do Londýna

Vzhledem k velkému zájmu žáků jsme zorganizovali letecký zájezd do Anglie od 19. 4. – 22. 4. 2024. Našim cílem byl nejen Londýn, ale navštívili jsme i univerzitní město Oxford a pobřežní letovisko Brighton.

Program byl velmi pestrý, podívali jsme se do několika muzeí, do hradu Toweru, na náměstí Trafalgar Square, k Buckinghamskému paláci, do čínské čtvrti nebo do Hyde Parku. V Oxfordu jsme viděli místa, kde se natáčel Harry Potter a dozvěděli jsme se něco o fungování univerzity a kolejí. Přírodu jsme mohli obdivovat v Brightonu, kde jsme si vyjeli na útesy, strávili odpoledne na pláži u moře, prohlédli si akvárium Sea Life a na závěr jsme pobřeží pozorovali z výšky 135 m rozhledny British Airways i360. Počasí nám přálo, pršelo jen první den po příjezdu a pak nás hřálo dokonce i sluníčko.

Pro všechny to byl veliký zážitek a po 4 dnech jsme odjížděli nadšení a plni dojmů z tohoto výletu domů. Snad zase za rok se podaří uskutečnit podobný zahraniční výlet.

Mgr. Jana Tesařová, garant akce

Úspěchy naší žákyně Eleny Váňové

Naše žákyně Elena Váňová z 6. ročníku se zúčastnila Okresního kola matematické olympiády, kterou pravidelně pořádá Dům dětí a mládeže v Táboře. Elenka se umístila na krásném 2. místě. 

Po vítězství v okresním kole zeměpisné olympiády v Táboře postoupila Elenka do krajského kola této olympiády až do Českých Budějovic, kde předvedla další skvělý výkon a se ziskem 78 bodů ze 100 obsadila moc hezké 13. místo. 

Blahopřejeme!!!

Vedení školy a pedagogický sbor

Jsme sousedé - Wir sind Nachbar

Jak se žije v Německu? Co mají Rakušané rádi? A jak to souvisí s Českou republikou?

To jsou otázky, na které jsme hledali odpovědi v rámci celodenního semináře, kterého se ve středu 20. března zúčastnila skupina našich 12 osmáků. Akce se konala v ČB a jejím cílem bylo seznámit žáky se základními informacemi a zajímavostmi o našich nejbližších sousedech – Německu a Rakousku. Celou akcí nás provázeli dva rodilí mluvčí, Christina a Martin, lektoři z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Obsahem byly seznamovací hry, hádání významu podobných slov, kvízy o Rakousku a Německu nebo vyprávění o jejich tradicích, jídle či pití. Zajímavé bylo také povídání na téma Česko viděno německýma a rakouskýma očima a naopak pohled našich žáků na Němce a Rakušany. Jelikož veškeré aktivity probíhaly v němčině, byla to výzva, které se osmáci sice trochu báli, ale nakonec všichni obstáli na výbornou a zaslouží si pochvalu. Den s němčinou jsme si užili a těšíme se na další podobnou akci.

Šárka Nestávalová, vyučující NJ

Městská matematická olympiáda B. Bydžovského (60. ročník)

Ve středu 20. března 2024 se v kulturním domě konal jubilejní 60. ročník Městské matematické olympiády o cenu akademika Bohumila Bydžovského, který organizovala Základní škola Veselí nad Lužnicí, Čs. armády spolu s Infocentrem ve Veselí nad Lužnicí, s finančním přispěním Města Veselí nad Lužnicí a Kulturním domem ve Veselí nad Lužnicí.

Při přípravě zadání příkladů spolupracovali pedagogové všech zúčastněných škol. Olympiády se zúčastnilo celkem 29 žáků ze sedmi základních škol z Veselí nad Lužnicí, Soběslavi, Bechyně, Mladé Vožice a Dolního Bukovska. Všichni účastníci si odnesli diplomy a upomínkové předměty, první tři nejlepší řešitelé dostali hodnotné ceny. Na prvním místě se umístil žák Petr Lhotka ze ZŠ Mladá Vožice, na druhém místě Rostislav Kříž ze ZŠ Františka Křižíka z Bechyně, a na třetím místě se umístila Anna Vránková ze ZŠ Čs. armády Veselí nad Lužnicí, která byla současně také pořádající školou. Zahájení olympiády i jejího ukončení s vyhlášením vítězů se zúčastnili i starosta města Vít Rada a místostarosta Ladislav Sýkora, čestným hostem olympiády se stali i pamětníci z bývalých ročníků.

Jubilejní 60. ročník se podle ohlasů zúčastněných vydařil na jedničku. Děkujeme za spolupráci všem zúčastněným i sponzorům soutěže a těšíme se na další ročník.                                   

Mgr. Ilona Vránková, garant za pořádající školu

Pěvecká soutěž na 1. stupni

Dne 20. 3. se na naší škole konalo školní kolo pěvecké soutěže žáků 1. stupně. Žáci prvních a druhých tříd zpívali písně lidové. Starší žáci zpívali známé písně z pohádek a dětských filmů.

Soutěž zahájila Eliška Kopačková a Patrik Skotnica hrou na zobcovou flétnu. Pěvecká soutěž byla rozdělena do tří kategorií. V první kategorii vystoupili žáci prvních tříd – Václav Pudil s písničkou Okolo Třeboně a Štěpán Kozel s písničkou Plavala husička. Druhou kategorii zahájili žáci ze 2. A společnou písní Dárek od čápa.

Výsledky v kategorii žáků 2. a 3. tříd:

 1. místo – Anežka Štefanová
 2. místo – Alice Dvořáková, Marek Volavý
 3. místo – Rebeka Havelková, Veronika Fucimanová

Výsledky v kategorii žáků 4. a 5. tříd:

 1. místo – Eliška Kopačková
 2. místo – Lucie Sedláčková, Lenka Fišerová
 3. místo – Veronika Mládková

Během konzultace poroty nám na kytaru zahrála a zazpívala Klára Vosyková.

Gratulujeme soutěžícím k jejich výkonům a děkujeme všem, kteří přispěli k příjemné atmosféře v průběhu pěvecké soutěže.

 

Mgr. Jitka Hyánková, garant akce

Naši žáci reprezentují školu

OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

V úterý 30. 1. 2024 se dvě vítězky školního kola olympiády v českém jazyce, Anna Vránková a Anna Krechtová, zúčastnily okresního kola v Táboře, které probíhalo pod záštitou DDM Tábor. V konkurenci 45 účastníků získala Anna Vránková 7. místo. Žákyním děkujeme za reprezentaci školy a příští rok se budeme těšit na konání dalšího ročníku.

Mgr. Jana Tesařová, garant akce

OLYMPIÁDA ZE ZEMĚPISU

Ve středu 21.2.2024 se uskutečnilo okresní kolo zeměpisné olympiády v Táboře, kam postoupili nejlepší žáci ze školního kola. V kategorii A Elena Váňová a Eliška Havlíčková, v kategorii B Filip Strouha a Lukáš Vaněk a v kategorii C Jiří Olišar a Vojtěch Krčil. Žáci podali skvělé výkony, mezi kterými vynikla Elena Váňová, která svoji kategorii vyhrála a bude nás reprezentovat i v krajském kole 27. března. Gratulujeme! 🙂

Mgr. Filip Heyduk, garant akce

Rozvoj digitální gramotnosti ve výuce

Žáci 5. A procvičovali učivo českého jazyka s Blue-Boty. Blue-Bot je edukativní hračka, která u dětí rozvíjí prostorovou orientaci, logické myšlení a plánování. Je to malý robot, kterého dokáží žáci jednoduchými příkazy naprogramovat. A na procvičování mluvnických kategorií to byla jasná volba. Žáci během hodiny předvedli své znalosti a zároveň dostali okamžitou zpětnou vazbu. Na žácích bylo vidět nadšení a radost z aktivit, které výrazně podporují rozvoj myšlení a kreativity.

Marie Holubová, třídní učitelka

"Maškarádi" oslavovali konec masopustu

Poslední den masopustního období, který v tomto roce připadl na úterý 13. února, se chodby prvního stupně naší školy zaplnily maškarami. Žáci od první do páté třídy se seznámili s historií masopustu a tradicemi, které si s tímto obdobím spojujeme. Představili jsme si masky, které by v žádném masopustním průvodu neměly chybět. Poukázali jsme na to, že tanec, zpěv, hodování a radost, byly věcmi, které v období od tří králů do popeleční středy vyplňovaly životy ve všech vesnicích i městech.

Děkujeme všem bábám, dědkům, myslivcům, vodníkům, nevěstám, cikánkám a jiným bytostem za to, že se s námi veselili a mohli jsme tak zakončit masopustní období tím nejlepším způsobem. V následujících čtyřiceti dnech se postíme, abychom se o Velikonocích zase mohli pustit do dalších oslav. 

Mgr. Pavla Horáková, učitelka 1. stupně

Exkurze k Hasičskému záchrannému sboru v ČB

V úterý 16. 1. 2024 se žáci sedmé třídy vydali na exkurzi do Českých Budějovic k hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje. Exkurze začala úvodní prezentací, kde žáci měli příležitost nahlédnout do každodenní práce hasičů. Následně si žáci mohli vyzkoušet virtuální realitu, s kterou řešili různé scénáře havárií a požárů. Další část exkurze byla věnovaná prohlídce hasičské stanice a vozidel. Žáci se seznámili s technikou a vybavením, které hasiči používají při své práci. Nakonec si prolezli polygon a vyzkoušeli si, jakou musí mít hasiči fyzičku. Exkurze byla zakončena slíbeným rozchodem. Všichni jsme si den užili a těšíme se na další takové dny.

Mgr. Monika Koutenská, třídní 7. třídy

Loučení s paní učitelkou Vobrovou

Dne 19.1. proběhlo loučení s naší matikářkou, fyzikářkou, skvělou kolegyní, paní učitelkou Martinou Vobrovou, která v 7. měsíci těhotenství pověsila učitelskou profesi na hřebík a následující roky se bude věnovat péči o malou holčičku. Její třída deváťáků si pro ni nachystala nejedno překvapení, ať už šlo o velkého růžového plyšového medvěda nebo zásobu plenek. Zástupci školského parlamentu jí předali rudé růže a poděkovali jí za to jakou učitelkou byla. I my učitelé a vedení školy jsme se s Martinou rozloučili. Bude nám hodně chybět, ale doufáme, že nás bude co nejčastěji navštěvovat i se svojí malou princeznou. Hodně radosti, zdraví a štěstí přejeme!

Za učitelský sbor, Mgr. Filip Heyduk 

Sportovní den - Národní finále v Kladně

Sportovní den mládeže je největší sportovní soutěží mládeže ve vybraných sportech – fotbale, florbale, házené, frisbee a tenise. Účast na šampionátu v Kladně potvrdil i postupující finalista Daniel Volavý, který je žákem 5. A třídy naší školy. Závěrečného šampionátu v Kladně se zúčastnilo okolo 260 sportovců z celé republiky.

Propagátor soutěže Mgr. Jan Váňa navštívil i tentokrát naši školu a v rámci činnosti školní družiny se žáci a žákyně školy mohli zúčastnit sportovního odpoledne, které bylo obohaceno sportovními soutěžemi v uvedených disciplínách. I když jsme na celkové vítězství v národní sportovní soutěži TAJV nedosáhli, máme radost z účasti i podpory sportu a motivaci žáků. Děkujeme zřizovateli školy za podporu a spolupráci.

                                        Jana Svobodová, vedoucí vychovatelka

Návštěva Divadla Oskara Nedbala v Táboře

V polovině ledna se žáci 4. a 5. ročníků zúčastnili představení v táborském divadle Oskara Nedbala s názvem “Kabinet žonglérských kuriozit.” Šlo o velmi osobité vystoupení dvou artistů stírající hranici mezi divadlem a novodobým cirkusem. Poučili nás o historii, fyzikálním vzorci pro úspěšné žonglování, a odpovídali na všetečné otázky malých diváků. Celé publikum nadšeně tleskalo do rytmu a se zatajeným dechem sledovalo jejich dechberoucí kousky.

Dle slov artistů jsme byli zároveň svědky nového českého rekordu, kdy si dva žongléři hází šesti různými předměty, stojí při tom na vratkých křeslech a upíjejí ze sklenice tekutinu. Výkon se povedl, ale zda je opravdu zapsán v knize rekordů pelhřimovské agentury si musíte ověřit sami…

                                                                                              Pavla Mariana Šrůtová, garant akce

Blatské muzeum ve Veselí n. Lužnicí

V předvánočním čase navštívili žáci 1. stupně výstavu Medové Vánoce v Blatském muzeu ve Weisově domě. Lektorský program k výstavě byl spojený s tvořivou dílnou, ve které si žáci sami vyrobili staročeský perník mačkaný do dřevěné formy a voňavou svíčku z včelího vosku. Při krátkém výkladu lektora se seznámili s životem včel, prací včelařů a perníkářů. Nedávno nově zrekonstruované muzeum nás opět přivítalo ve své kráse, tentokrát byl náš zážitek ještě umocněn adventní výzdobou.

Mgr. Ilona Vránková, garant akce

Krýzovy jesličky

Dne 19.12. jsme se s celým 2. stupněm vydali do Jindřichova Hradce na exkurzi do městského muzea, kde je vystaven největší mechanický betlém na světě, který je zapsán i v Guinnessově knize rekordů. Jsou to Krýzovy jesličky. Součástí expozice byla i výstava dalších betlémů a historických artefaktů nalezených v jihočeském kraji. Po návštěvě muzea jsme se přesunuli do kina Střelnice, kde pro nás bylo nachystáno promítání filmu Děti Nagana, který nás vrátil do 90. let a dětem připomenul hokejové legendy jako byl Hašek, Jágr či Ručinský. Žáci i my učitelé jsme si tuto předvánoční akci užili a pomalu se naladili na nadcházející vánoční svátky. 

Mgr. Filip Heyduk a kolektiv

Adventní trhy ve Vídni

Ve středu 13. prosince 2023 se naši žáci ze 7. až 9. třídy vypravili do hlavního města Rakouska, Vídně, aby si otestovali své znalosti němčiny a zároveň nasáli tu pravou vánoční atmosféru. Vyráželi jsme v 7 hodin ráno autobusem od školy a po příjezdu do Vídně jsme si nejprve prohlédli Hundertwasserhaus, jako zajímavou ukázku moderní architektury. V centru města jsme se pak občerstvili na vánočních trzích u radnice, kde jsme měli šanci ochutnat místní speciality a nakoupit suvenýry. Následovala společná prohlídka historického centra města s paní průvodkyní, která nám ukázala Hofburg, Stephansdom, parlament aj. Před odjezdem, když už se stmívalo a vše bylo krásně nasvícené, jsme si ještě prošli trhy před muzeem. Domů jsme dorazili v pořádku a opojeni vánoční náladou.  

Ing. Šárka Nestávalová, vyučující NJ

Leťme vysoko (výstava)

V úterý 28. 11. 2023 se 7. třída vydala do Českých Budějovic. Místo naplánované exkurze u Hasičského záchranného sboru, která byla zrušena z důvodu nedostatku personálu, jsme zvolili variantu edukační výstavy – „Leťme vysoko“. Cestou jsme se zastavili také na adventních trzích na náměstí Přemysla Otakara II.  Žáci si výstavu užili a vyzkoušeli si fyzikální zákony na vlastní kůži. K vidění byla také motýlí výstava. I přes nepřízeň počasí a zpožděnému vlaku si to třída velice užila.

Mgr. Monika Koutenská, třídní učitelka 7. třídy

Mikulášská nadílka

V úterý 5. prosince se žáci deváté třídy přestrojili za Mikuláše, anděle a čerty. Během celého dne postupně navštívili všechny třídy. Mikuláš měl od čertů připravenou knihu hříchů, kde byla jména všech hříšníků. Některým hříšníkům stačila na vysvobození básnička, písnička či příslib, že se polepší, někteří větší hříšníci ale museli do pekla. Každý žák si však odnesl drobnou sladkou odměnu. Během dopoledne jsme navštívili také děti z mateřské školy v Mezimostí. Ač byly některé děti vyděšené, tak v doprovodu svých učitelek  zvládly krásně zazpívat písničky a k tomu i zatancovat. Všichni si proto zasloužili velký balíček dobrot.  

Mgr. Martina Vobrová, třídní učitelka 9. třídy

Exkurze k Hasičskému záchrannému sboru v ČB

Žáci deváté třídy se ve středu 15. 11. vydali na exkurzi k jihočeským hasičům do Českých Budějovic. První část exkurze začala úvodní prezentací, kde žáci měli příležitost nahlédnout do každodenní práce hasičů. Poté si žáci pomocí virtuální reality mohli vyzkoušet samotnou práci hasičů, kde řešili různé scénáře havárií a požárů. Další část exkurze byla věnovaná prohlídce hasičské stanice a vozidel. Žáci se seznámili s technikou a vybavením, které hasiči používají při své práci. Každý žák si mohl vyzkoušet stříkání z hadice. Nakonec si vyzkoušeli, jakou musí mít hasiči fyzickou zdatnost. Exkurzi si všichni užili a nakonec si zasloužili vytoužený rozchod.

Mgr. Martina Vobrová, třídní učitelka 9. třídy

Informace k vyhlášené stávce na pondělí 27. 11. 2023

V pondělí 27. 11. 2023 bude na naší škole probíhat běžná výuka, v provozu bude i školní družina. Školní jídelna, ve které se stravují žáci školy, se připojí ke stávce, náhradní strava bude zajištěna. (Školní jídelna je samostatným právním subjektem). 

Informace byly rodičům předány s předstihem v systému Bakaláři v minulém týdnu.

Vedení školy

Podzimní exkurze do planetária

Jak už bývá tradicí u šesťáků, podzim patří návštěvě českobudějovické hvězdárny a planetária. I tentokrát jsme se podívali do zmodernizovaného sálu, kde nám paní lektorka promítla na kulatý strop vizualizaci aktuální noční oblohy se všemi hvězdami či planetami, které na ní můžeme spatřit. Podívali jsme se zblízka na náš Měsíc i Slunce, a dokonce jsme proletěli kolem všech hvězd a mlhovin až za okraj naší galaxie. Po planetáriu jsme se přesunuli do kinosálu, kde nás čekala přednáška o dobývání vesmíru. Paní nám ukázala nejmodernější techniku, kterou testuje NASA pro další přistání člověka na Měsíci, představili jsme si Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a pomocí fotografií a videí jsme nakoukli do života astronautů, kteří ISS obývají mnoho měsíců a musí se vypořádávat jak se stavem beztíže, tak s tím, že jsou stovky km daleko od naší planety. Nejen, že si po skončení někteří žáci zakoupili drobné upomínkové předměty, ale hlavně si odnášíme krásný zážitek.

Mgr. Filip Heyduk, garant akce

Divadelní představení Kouzla skřítků

Ve středu 18. října se žáci 1., 2. a 3. tříd zúčastnili divadelního představení pohádky Kouzla skřítků.
Byla to veselá pohádka o dvou malých domácích skřítcích a jejich velkém dobrodružství ve světě lidí. Děti se nejen zasmály, ale naučily se, jak je důležité si pomáhat a snažit se překonat strach z neznámých věcí. Pohádku jsme navštívili v sále Kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí.

Mgr. Iveta Marčanová, třídní učitelka 2. B třídy

Sportujeme ve školní družině

Ve čtvrtek 12. října měli žáci naší školy již podruhé možnost změřit své síly ve sportovních dovednostech. Do naší školy opět zavítal pan Jan Váňa se svou soutěží v pěti disciplínách v rámci Sportovního dne mládeže TAJV, z. s., který je sponzorován mnoha významnými subjekty, zejména také městem Veselí nad Lužnicí. Za nasbírané body v soutěži mohli žáci postoupit do finále. Zápolení bylo napínavé do poslední chvíle. Do Kladna pojede soutěžit o pohár Daniel Volavý, i když vítězem byl nakonec každý účastník. Všichni si odnesli malou odměnu a dobrý pocit z podařené akce.

                                                                                              Dagmar Válková, za vychovatelky školní družiny

Vlastivědná vycházka s páťáky

Jen kousek za naší školou, ulicí Karla IV., vstupujeme do nádherné okolní přírody. Naše kroky tentokrát vedly k Tvrzišti Talíř, které je nepochybně spjato s historií města. V rámci projektového vyučování jsme mapovali významná místa pomocí mapy regionu, orientaci v krajině nám usnadnila navigace v mobilních telefonech, ve srovnání s klasickými kompasy. Naše cesta se prolínala s naučnou stezkou Křížem krážem. Asi nejvíce nás zaujaly informace o filmu Rozmarné léto na soutoku Blatského potoka s Lužnicí. Pečlivé záznamy žáků budou sloužit k dalším vlastivědným aktivitám.

Mgr. Ilona Vránková, garant akce

Exkurze do Domu Gobelínů

Žáci deváté třídy se ve čtvrtek 5. října vydali do Jindřichova Hradce na návštěvu Gobelínky. Po příjezdu byli žáci přivítaní zkušenými restaurátorkami, které se věnují opravě tapiserií s historickou hodnotu. Žáci mohli vidět tapiserie na vlastní oči, podívat se pod ruce zkušeným restaurátorkám a zeptat se jich na to, co je zajímá. Další částí exkurze bylo samotné vyzkoušení některých technik. Každý si samostatně vyzkoušel tkát na stavu a odvezl si vlastní výrobek. Každému se výrobek vydařil a mohl se s ním pochlubit doma.

  Mgr. Martina Vobrová, třídní učitelka

Evropský den jazyků

Jak jsme oslavili Evropský den jazyků 

26. září se slaví každoročně Evropský den jazyků již od roku 2001, a to z iniciativy Rady Evropy . Jeho cílem je nejen zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti jazykového vzdělání, podpořit vícejazyčnost a mezikulturní porozumění, ale i vzbudit celoživotní jazykové vzdělávání ve škole i mimo ni. Žáci 8. B a 6. třídy se zúčastnili workshopu v rámci tohoto dne v Eurocentru v Českých Budějovicích, během kterého se dozvěděli mnoho zajímavého o evropských zemích a jejich jazycích. Byly pro ně připraveny kvízy, jazykolamy, hry a soutěže o drobné ceny. Všichni si měli možnost vyzkoušet své jazykové znalosti a celý den si užili.                                                                                                        

Mgr. Jana Tesařová, třídní učitelka 8. B

Krása letu dravých ptáků

Ve středu 20. 9. jsme navštívili výukový program pro školy společnosti  ZEYFERUS, která se zabývá ochranou dravých ptáků a sov a přijela k nám až z moravské Lednice. Během programu jsme se seznámili s více než 30 druhy dravců a sov, získali jsme informace, čím je který dravec zajímavý a vzácný. Viděli jsme ukázky dravců při lovu na pohyblivé makety, zasoutěžili jsme si o pexeso, kalendář nebo vstupenky na rodinný program v Lednici.  Někteří si vyzkoušeli i zavolat dravce na ruku. Program trvající hodinu a 20 minut velmi rychle utekl. Příště si opět tuto unikátní akci nenecháme ujít.

                                                                                                         Ing. Alena Zejdová,  koordinátor EVVO

Jsem vaše nová chaloupka

Tak přivítal po prázdninách žáky školní družiny nápis na novém domečku. Chaloupka vonící dřevem je na školní zahradě nejen ozdobou, ale hlavně vyhledávaným místem ke společným hrám. Žáci již od prvního školního dne, díky pěknému počasí, tráví odpoledne na zahradě.  Domeček je vždy plně obsazen. Je to skvělý prostor pro využití fantazie, kreativity a odpočinku po náročné školní práci.
Finanční prostředky na pořízení zahradního domku poskytl zřizovatel školy. Rádi bychom i nadále pokračovali v revitalizaci přední části zahrady, která bude sloužit především k pobytu žáků školní družiny v příjemném prostředí.

                                                                                  Kolektiv vychovatelek školní družiny

Zahájení školního roku

Zahájení školního roku proběhlo 4. září slavnostním přivítáním prvňáčků i žáků celé školy. V současné době probíhá i nadále rekonstrukce fasády přední části budovy školy. Práce budou dokončeny do 16. října 2023. Děkujeme všem, kteří respektují nastavená pravidla spojená s dodržováním bezpečného pohybu v okolí přední části budovy.

                                                                         Mgr. Ilona Vránková, ředitelka školy

Nová školní pokladna - Bezhotovostní platby v systému Bakaláři

https://znamky.2zsveseli.cz// 

Vážení rodiče,

se začátkem nového školního roku 2023/2024 bychom vás chtěli seznámit s bezhotovostním výběrem peněz od rodičů žáků v modulu „PLATBY“, který naleznete nalevo v liště v Bakalářích. Školní “online pokladna” eviduje veškeré platby rodičů škole bezhotovostně a navíc transparentně s následným online náhledem každého rodiče na čerpané prostředky. Věříme, že tato služba bude opět cesta k zjednodušení a zkvalitnění komunikace mezi školou a Vámi, rodiči. 

Způsob fungování modulu „PLATBY“

 • Tento program sloužící k přesné evidenci finančních prostředků, které zákonný zástupce svěří škole ve formě zálohy na čerpání plateb za školní akce (pomůcky, kulturní akce, výlety, lyžařský kurz apod.)
 • Výše zálohy činí 1000 Kč. Částku jsme stanovili na základě odhadu základních výdajů.
 • Rodič provede úhradu na podúčet školy a ta následně strhne každou částku s přesnými údaji.
 • Rodič má následně online náhled do školní pokladny podobný bankovnímu účtu.
 • Každý rodič získává online vyúčtování všech částek v souladu s příslušnými zákony.

Jak postupovat (manuál pro rodiče):

 1. Zašlete 1 000 Kč na účet školy pod č. 2102645618/2010 (Fio banka)
 2. Částka se připíše do fondu žáka – modul „PLATBY“. 
 3. Pokud budou z fondu použity peníze, zobrazí se vám podrobné údaje – kdo a kdy peníze použil, na co a výše částky. Tato částka se následně odečte z fondu.

Platební údaje

Číslo účtu: 2102645618/2010

Variabilní symbol – rodné číslo žáka (bez lomítka)

Specifický symbol: 999

Zpráva pro adresáta – Jméno a příjmení žáka, třída

Prosíme o správné zadání údajů, nespárované platby budeme vracet.

Děkujeme za spolupráci!

Informace pro žáky školy

Vyučování ve školním roce 2023/2024 začíná v pondělí 4. září 2023.
I nadále bude probíhat oprava fasády školy a na škole bude stále lešení. Hlavní vchod bude otevřen pro vstup do budovy, jiné boční vchody se používat nesmí. Žáci, kteří jezdí do školy na kole, musí přijíždět branou na parkoviště pro vjezd aut, také odtud zpět dojít k hlavnímu vchodu.
Upozorňujeme žáky a ostatní osoby, aby při vstupu do budovy i pohybu kolem budovy dodržovali zvýšenou opatrnost a řídili se pokyny třídních učitelů i vystavenými bezpečnostními pokyny v okolí školy.
Děkujeme za pochopení! (vedení školy)