Základní škola v Mezimostí

„Cílem vzdělávání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost“.

Aktuální informace / Novinky

"Maškarádi" oslavovali konec masopustu

Poslední den masopustního období, který v tomto roce připadl na úterý 13. února, se chodby prvního stupně naší školy zaplnily maškarami. Žáci od první do páté třídy se seznámili s historií masopustu a tradicemi, které si s tímto obdobím spojujeme. Představili jsme si masky, které by v žádném masopustním průvodu neměly chybět. Poukázali jsme na to, že tanec, zpěv, hodování a radost, byly věcmi, které v období od tří králů do popeleční středy vyplňovaly životy ve všech vesnicích i městech.

Děkujeme všem bábám, dědkům, myslivcům, vodníkům, nevěstám, cikánkám a jiným bytostem za to, že se s námi veselili a mohli jsme tak zakončit masopustní období tím nejlepším způsobem. V následujících čtyřiceti dnech se postíme, abychom se o Velikonocích zase mohli pustit do dalších oslav. 

Mgr. Pavla Horáková, učitelka 1. stupně

Exkurze k Hasičskému záchrannému sboru v ČB

V úterý 16. 1. 2024 se žáci sedmé třídy vydali na exkurzi do Českých Budějovic k hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje. Exkurze začala úvodní prezentací, kde žáci měli příležitost nahlédnout do každodenní práce hasičů. Následně si žáci mohli vyzkoušet virtuální realitu, s kterou řešili různé scénáře havárií a požárů. Další část exkurze byla věnovaná prohlídce hasičské stanice a vozidel. Žáci se seznámili s technikou a vybavením, které hasiči používají při své práci. Nakonec si prolezli polygon a vyzkoušeli si, jakou musí mít hasiči fyzičku. Exkurze byla zakončena slíbeným rozchodem. Všichni jsme si den užili a těšíme se na další takové dny.

Mgr. Monika Koutenská, třídní 7. třídy

Loučení s paní učitelkou Vobrovou

Dne 19.1. proběhlo loučení s naší matikářkou, fyzikářkou, skvělou kolegyní, paní učitelkou Martinou Vobrovou, která v 7. měsíci těhotenství pověsila učitelskou profesi na hřebík a následující roky se bude věnovat péči o malou holčičku. Její třída deváťáků si pro ni nachystala nejedno překvapení, ať už šlo o velkého růžového plyšového medvěda nebo zásobu plenek. Zástupci školského parlamentu jí předali rudé růže a poděkovali jí za to jakou učitelkou byla. I my učitelé a vedení školy jsme se s Martinou rozloučili. Bude nám hodně chybět, ale doufáme, že nás bude co nejčastěji navštěvovat i se svojí malou princeznou. Hodně radosti, zdraví a štěstí přejeme!

Za učitelský sbor, Mgr. Filip Heyduk 

Sportovní den - Národní finále v Kladně

Sportovní den mládeže je největší sportovní soutěží mládeže ve vybraných sportech – fotbale, florbale, házené, frisbee a tenise. Účast na šampionátu v Kladně potvrdil i postupující finalista Daniel Volavý, který je žákem 5. A třídy naší školy. Závěrečného šampionátu v Kladně se zúčastnilo okolo 260 sportovců z celé republiky.

Propagátor soutěže Mgr. Jan Váňa navštívil i tentokrát naši školu a v rámci činnosti školní družiny se žáci a žákyně školy mohli zúčastnit sportovního odpoledne, které bylo obohaceno sportovními soutěžemi v uvedených disciplínách. I když jsme na celkové vítězství v národní sportovní soutěži TAJV nedosáhli, máme radost z účasti i podpory sportu a motivaci žáků. Děkujeme zřizovateli školy za podporu a spolupráci.

                                        Jana Svobodová, vedoucí vychovatelka

Návštěva Divadla Oskara Nedbala v Táboře

V polovině ledna se žáci 4. a 5. ročníků zúčastnili představení v táborském divadle Oskara Nedbala s názvem “Kabinet žonglérských kuriozit.” Šlo o velmi osobité vystoupení dvou artistů stírající hranici mezi divadlem a novodobým cirkusem. Poučili nás o historii, fyzikálním vzorci pro úspěšné žonglování, a odpovídali na všetečné otázky malých diváků. Celé publikum nadšeně tleskalo do rytmu a se zatajeným dechem sledovalo jejich dechberoucí kousky.

Dle slov artistů jsme byli zároveň svědky nového českého rekordu, kdy si dva žongléři hází šesti různými předměty, stojí při tom na vratkých křeslech a upíjejí ze sklenice tekutinu. Výkon se povedl, ale zda je opravdu zapsán v knize rekordů pelhřimovské agentury si musíte ověřit sami…

                                                                                              Pavla Mariana Šrůtová, garant akce

Blatské muzeum ve Veselí n. Lužnicí

V předvánočním čase navštívili žáci 1. stupně výstavu Medové Vánoce v Blatském muzeu ve Weisově domě. Lektorský program k výstavě byl spojený s tvořivou dílnou, ve které si žáci sami vyrobili staročeský perník mačkaný do dřevěné formy a voňavou svíčku z včelího vosku. Při krátkém výkladu lektora se seznámili s životem včel, prací včelařů a perníkářů. Nedávno nově zrekonstruované muzeum nás opět přivítalo ve své kráse, tentokrát byl náš zážitek ještě umocněn adventní výzdobou.

Mgr. Ilona Vránková, garant akce

Krýzovy jesličky

Dne 19.12. jsme se s celým 2. stupněm vydali do Jindřichova Hradce na exkurzi do městského muzea, kde je vystaven největší mechanický betlém na světě, který je zapsán i v Guinnessově knize rekordů. Jsou to Krýzovy jesličky. Součástí expozice byla i výstava dalších betlémů a historických artefaktů nalezených v jihočeském kraji. Po návštěvě muzea jsme se přesunuli do kina Střelnice, kde pro nás bylo nachystáno promítání filmu Děti Nagana, který nás vrátil do 90. let a dětem připomenul hokejové legendy jako byl Hašek, Jágr či Ručinský. Žáci i my učitelé jsme si tuto předvánoční akci užili a pomalu se naladili na nadcházející vánoční svátky. 

Mgr. Filip Heyduk a kolektiv

Adventní trhy ve Vídni

Ve středu 13. prosince 2023 se naši žáci ze 7. až 9. třídy vypravili do hlavního města Rakouska, Vídně, aby si otestovali své znalosti němčiny a zároveň nasáli tu pravou vánoční atmosféru. Vyráželi jsme v 7 hodin ráno autobusem od školy a po příjezdu do Vídně jsme si nejprve prohlédli Hundertwasserhaus, jako zajímavou ukázku moderní architektury. V centru města jsme se pak občerstvili na vánočních trzích u radnice, kde jsme měli šanci ochutnat místní speciality a nakoupit suvenýry. Následovala společná prohlídka historického centra města s paní průvodkyní, která nám ukázala Hofburg, Stephansdom, parlament aj. Před odjezdem, když už se stmívalo a vše bylo krásně nasvícené, jsme si ještě prošli trhy před muzeem. Domů jsme dorazili v pořádku a opojeni vánoční náladou.  

Ing. Šárka Nestávalová, vyučující NJ

Leťme vysoko (výstava)

V úterý 28. 11. 2023 se 7. třída vydala do Českých Budějovic. Místo naplánované exkurze u Hasičského záchranného sboru, která byla zrušena z důvodu nedostatku personálu, jsme zvolili variantu edukační výstavy – „Leťme vysoko“. Cestou jsme se zastavili také na adventních trzích na náměstí Přemysla Otakara II.  Žáci si výstavu užili a vyzkoušeli si fyzikální zákony na vlastní kůži. K vidění byla také motýlí výstava. I přes nepřízeň počasí a zpožděnému vlaku si to třída velice užila.

Mgr. Monika Koutenská, třídní učitelka 7. třídy

Mikulášská nadílka

V úterý 5. prosince se žáci deváté třídy přestrojili za Mikuláše, anděle a čerty. Během celého dne postupně navštívili všechny třídy. Mikuláš měl od čertů připravenou knihu hříchů, kde byla jména všech hříšníků. Některým hříšníkům stačila na vysvobození básnička, písnička či příslib, že se polepší, někteří větší hříšníci ale museli do pekla. Každý žák si však odnesl drobnou sladkou odměnu. Během dopoledne jsme navštívili také děti z mateřské školy v Mezimostí. Ač byly některé děti vyděšené, tak v doprovodu svých učitelek  zvládly krásně zazpívat písničky a k tomu i zatancovat. Všichni si proto zasloužili velký balíček dobrot.  

Mgr. Martina Vobrová, třídní učitelka 9. třídy

Exkurze k Hasičskému záchrannému sboru v ČB

Žáci deváté třídy se ve středu 15. 11. vydali na exkurzi k jihočeským hasičům do Českých Budějovic. První část exkurze začala úvodní prezentací, kde žáci měli příležitost nahlédnout do každodenní práce hasičů. Poté si žáci pomocí virtuální reality mohli vyzkoušet samotnou práci hasičů, kde řešili různé scénáře havárií a požárů. Další část exkurze byla věnovaná prohlídce hasičské stanice a vozidel. Žáci se seznámili s technikou a vybavením, které hasiči používají při své práci. Každý žák si mohl vyzkoušet stříkání z hadice. Nakonec si vyzkoušeli, jakou musí mít hasiči fyzickou zdatnost. Exkurzi si všichni užili a nakonec si zasloužili vytoužený rozchod.

Mgr. Martina Vobrová, třídní učitelka 9. třídy

Informace k vyhlášené stávce na pondělí 27. 11. 2023

V pondělí 27. 11. 2023 bude na naší škole probíhat běžná výuka, v provozu bude i školní družina. Školní jídelna, ve které se stravují žáci školy, se připojí ke stávce, náhradní strava bude zajištěna. (Školní jídelna je samostatným právním subjektem). 

Informace byly rodičům předány s předstihem v systému Bakaláři v minulém týdnu.

Vedení školy

Podzimní exkurze do planetária

Jak už bývá tradicí u šesťáků, podzim patří návštěvě českobudějovické hvězdárny a planetária. I tentokrát jsme se podívali do zmodernizovaného sálu, kde nám paní lektorka promítla na kulatý strop vizualizaci aktuální noční oblohy se všemi hvězdami či planetami, které na ní můžeme spatřit. Podívali jsme se zblízka na náš Měsíc i Slunce, a dokonce jsme proletěli kolem všech hvězd a mlhovin až za okraj naší galaxie. Po planetáriu jsme se přesunuli do kinosálu, kde nás čekala přednáška o dobývání vesmíru. Paní nám ukázala nejmodernější techniku, kterou testuje NASA pro další přistání člověka na Měsíci, představili jsme si Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a pomocí fotografií a videí jsme nakoukli do života astronautů, kteří ISS obývají mnoho měsíců a musí se vypořádávat jak se stavem beztíže, tak s tím, že jsou stovky km daleko od naší planety. Nejen, že si po skončení někteří žáci zakoupili drobné upomínkové předměty, ale hlavně si odnášíme krásný zážitek.

Mgr. Filip Heyduk, garant akce

Divadelní představení Kouzla skřítků

Ve středu 18. října se žáci 1., 2. a 3. tříd zúčastnili divadelního představení pohádky Kouzla skřítků.
Byla to veselá pohádka o dvou malých domácích skřítcích a jejich velkém dobrodružství ve světě lidí. Děti se nejen zasmály, ale naučily se, jak je důležité si pomáhat a snažit se překonat strach z neznámých věcí. Pohádku jsme navštívili v sále Kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí.

Mgr. Iveta Marčanová, třídní učitelka 2. B třídy

Sportujeme ve školní družině

Ve čtvrtek 12. října měli žáci naší školy již podruhé možnost změřit své síly ve sportovních dovednostech. Do naší školy opět zavítal pan Jan Váňa se svou soutěží v pěti disciplínách v rámci Sportovního dne mládeže TAJV, z. s., který je sponzorován mnoha významnými subjekty, zejména také městem Veselí nad Lužnicí. Za nasbírané body v soutěži mohli žáci postoupit do finále. Zápolení bylo napínavé do poslední chvíle. Do Kladna pojede soutěžit o pohár Daniel Volavý, i když vítězem byl nakonec každý účastník. Všichni si odnesli malou odměnu a dobrý pocit z podařené akce.

                                                                                              Dagmar Válková, za vychovatelky školní družiny

Vlastivědná vycházka s páťáky

Jen kousek za naší školou, ulicí Karla IV., vstupujeme do nádherné okolní přírody. Naše kroky tentokrát vedly k Tvrzišti Talíř, které je nepochybně spjato s historií města. V rámci projektového vyučování jsme mapovali významná místa pomocí mapy regionu, orientaci v krajině nám usnadnila navigace v mobilních telefonech, ve srovnání s klasickými kompasy. Naše cesta se prolínala s naučnou stezkou Křížem krážem. Asi nejvíce nás zaujaly informace o filmu Rozmarné léto na soutoku Blatského potoka s Lužnicí. Pečlivé záznamy žáků budou sloužit k dalším vlastivědným aktivitám.

Mgr. Ilona Vránková, garant akce

Exkurze do Domu Gobelínů

Žáci deváté třídy se ve čtvrtek 5. října vydali do Jindřichova Hradce na návštěvu Gobelínky. Po příjezdu byli žáci přivítaní zkušenými restaurátorkami, které se věnují opravě tapiserií s historickou hodnotu. Žáci mohli vidět tapiserie na vlastní oči, podívat se pod ruce zkušeným restaurátorkám a zeptat se jich na to, co je zajímá. Další částí exkurze bylo samotné vyzkoušení některých technik. Každý si samostatně vyzkoušel tkát na stavu a odvezl si vlastní výrobek. Každému se výrobek vydařil a mohl se s ním pochlubit doma.

  Mgr. Martina Vobrová, třídní učitelka

Evropský den jazyků

Jak jsme oslavili Evropský den jazyků 

26. září se slaví každoročně Evropský den jazyků již od roku 2001, a to z iniciativy Rady Evropy . Jeho cílem je nejen zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti jazykového vzdělání, podpořit vícejazyčnost a mezikulturní porozumění, ale i vzbudit celoživotní jazykové vzdělávání ve škole i mimo ni. Žáci 8. B a 6. třídy se zúčastnili workshopu v rámci tohoto dne v Eurocentru v Českých Budějovicích, během kterého se dozvěděli mnoho zajímavého o evropských zemích a jejich jazycích. Byly pro ně připraveny kvízy, jazykolamy, hry a soutěže o drobné ceny. Všichni si měli možnost vyzkoušet své jazykové znalosti a celý den si užili.                                                                                                        

Mgr. Jana Tesařová, třídní učitelka 8. B

Krása letu dravých ptáků

Ve středu 20. 9. jsme navštívili výukový program pro školy společnosti  ZEYFERUS, která se zabývá ochranou dravých ptáků a sov a přijela k nám až z moravské Lednice. Během programu jsme se seznámili s více než 30 druhy dravců a sov, získali jsme informace, čím je který dravec zajímavý a vzácný. Viděli jsme ukázky dravců při lovu na pohyblivé makety, zasoutěžili jsme si o pexeso, kalendář nebo vstupenky na rodinný program v Lednici.  Někteří si vyzkoušeli i zavolat dravce na ruku. Program trvající hodinu a 20 minut velmi rychle utekl. Příště si opět tuto unikátní akci nenecháme ujít.

                                                                                                         Ing. Alena Zejdová,  koordinátor EVVO

Jsem vaše nová chaloupka

Tak přivítal po prázdninách žáky školní družiny nápis na novém domečku. Chaloupka vonící dřevem je na školní zahradě nejen ozdobou, ale hlavně vyhledávaným místem ke společným hrám. Žáci již od prvního školního dne, díky pěknému počasí, tráví odpoledne na zahradě.  Domeček je vždy plně obsazen. Je to skvělý prostor pro využití fantazie, kreativity a odpočinku po náročné školní práci.
Finanční prostředky na pořízení zahradního domku poskytl zřizovatel školy. Rádi bychom i nadále pokračovali v revitalizaci přední části zahrady, která bude sloužit především k pobytu žáků školní družiny v příjemném prostředí.

                                                                                  Kolektiv vychovatelek školní družiny

Zahájení školního roku

Zahájení školního roku proběhlo 4. září slavnostním přivítáním prvňáčků i žáků celé školy. V současné době probíhá i nadále rekonstrukce fasády přední části budovy školy. Práce budou dokončeny do 16. října 2023. Děkujeme všem, kteří respektují nastavená pravidla spojená s dodržováním bezpečného pohybu v okolí přední části budovy.

                                                                         Mgr. Ilona Vránková, ředitelka školy

Nová školní pokladna - Bezhotovostní platby v systému Bakaláři

https://znamky.2zsveseli.cz// 

Vážení rodiče,

se začátkem nového školního roku 2023/2024 bychom vás chtěli seznámit s bezhotovostním výběrem peněz od rodičů žáků v modulu „PLATBY“, který naleznete nalevo v liště v Bakalářích. Školní “online pokladna” eviduje veškeré platby rodičů škole bezhotovostně a navíc transparentně s následným online náhledem každého rodiče na čerpané prostředky. Věříme, že tato služba bude opět cesta k zjednodušení a zkvalitnění komunikace mezi školou a Vámi, rodiči. 

Způsob fungování modulu „PLATBY“

  • Tento program sloužící k přesné evidenci finančních prostředků, které zákonný zástupce svěří škole ve formě zálohy na čerpání plateb za školní akce (pomůcky, kulturní akce, výlety, lyžařský kurz apod.)
  • Výše zálohy činí 1000 Kč. Částku jsme stanovili na základě odhadu základních výdajů.
  • Rodič provede úhradu na podúčet školy a ta následně strhne každou částku s přesnými údaji.
  • Rodič má následně online náhled do školní pokladny podobný bankovnímu účtu.
  • Každý rodič získává online vyúčtování všech částek v souladu s příslušnými zákony.

Jak postupovat (manuál pro rodiče):

  1. Zašlete 1 000 Kč na účet školy pod č. 2102645618/2010 (Fio banka)
  2. Částka se připíše do fondu žáka – modul „PLATBY“. 
  3. Pokud budou z fondu použity peníze, zobrazí se vám podrobné údaje – kdo a kdy peníze použil, na co a výše částky. Tato částka se následně odečte z fondu.

Platební údaje

Číslo účtu: 2102645618/2010

Variabilní symbol – rodné číslo žáka (bez lomítka)

Specifický symbol: 999

Zpráva pro adresáta – Jméno a příjmení žáka, třída

Prosíme o správné zadání údajů, nespárované platby budeme vracet.

Děkujeme za spolupráci!

Informace pro žáky školy

Vyučování ve školním roce 2023/2024 začíná v pondělí 4. září 2023.
I nadále bude probíhat oprava fasády školy a na škole bude stále lešení. Hlavní vchod bude otevřen pro vstup do budovy, jiné boční vchody se používat nesmí. Žáci, kteří jezdí do školy na kole, musí přijíždět branou na parkoviště pro vjezd aut, také odtud zpět dojít k hlavnímu vchodu.
Upozorňujeme žáky a ostatní osoby, aby při vstupu do budovy i pohybu kolem budovy dodržovali zvýšenou opatrnost a řídili se pokyny třídních učitelů i vystavenými bezpečnostními pokyny v okolí školy.
Děkujeme za pochopení! (vedení školy)